Wieczorne Bieganie w Opolu to projekt zainicjowany przez trzech biegaczy Marcina, Michała i Darka. Na pomysł nazwy oraz formuły spotkań wpadł Marcin podczas swoich wizyt w Szczecinie. To tam działa grupa Wieczorne Bieganie w Szczecinie, której nazwa była inspiracją do powstania opolskiej grupy biegowej. Marcin swoim entuzjazmem zaraził Michała i Darka, którzy z zapałem i bez zastanowienia postanowili dołączyć się do projektu WBO. Powstał Fanpage na Facebooku oraz pierwsze wydarzenie na którym pojawiło się 6 osób. Pierwotną "misją" WBO (Wieczorne Bieganie w Opolu) było zachęcenie do aktywności fizycznej, popularyzowanie biegania oraz integrowanie początkujących biegaczy. Przyciągnięcie osób, które zaczynają swoją przygodę z bieganiem lub dopiero mają w planach rozpoczęcie aktywności na świeżym powietrzu. Spotkania WBO miały być właśnie dla takich osób, dla których poziom zaawansowania istniejących grup biegowych był za wysoki. Charakterystyczną cechą piątkowych treningów (utrzymaną do dziś) było oczekiwanie na wszystkich zawodników po każdej pętli i wspólne rozpoczynanie kolejnego okrążenia na Wyspie Bolko. Początkowo trasa liczyła 3.3 km jednak wraz z rosnącym poziomem naszych biegaczy pętla została wydłużona do prawie 4 km. 


Ponieważ założyciele grupy byli jednocześnie członkami Klubu Sportowego "Rajsport Active" wraz z Prezesem klubu Panem Michałem Piotrowiczem postanowili zacieśnić współpracę i stać się nieformalnym oddziałem klubu Rajsport Active w Opolu.
 

Na początku spotkania grupy biegowej odbywały się tylko w piątki o godzinie 18:30 w Opolu przy zielonym mostku na Wyspie Bolko. Odpowiadając na zainteresowanie biegaczy oraz podejmując współpracę z klubem "Rajsport Active" oraz trenerem Szymonem Dorożyńskim zostały zorganizowane dodatkowe treningi biegowe, które odbywały się w każdy poniedziałek o godzinie 19 na Stadionie im Opolskich Olimpijczyków przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Obecnie poniedziałkowe treningi pod nazwą "Poniedziałki z Wieczorne Bieganie w Opolu" prowadzone są przez Marcina i odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.

Na piątkowych treningach uczestnicy w przyjacielskiej atmosferze wspólnie przebiegają dystans od 4 do 12 km ( od jednego do trzech kółek po Wyspie). Tempo biegu jak i dystans jest dopasowany do grupy i jej zaawansowania. W przypadku gdy zaawansowanie uczestników bardzo się różni, tworzone są dwie grupy po to aby każdy czuł się komfortowo i czerpał przyjemność ze wspólnego treningu. W zimie trening odbywa się po oświetlonych ścieżkach aby zapewnić bezpieczeństwo. Aby uatrakcyjnić treningi trasa może być modyfikowana w okresie wiosenno – letnim kiedy zmrok zapada dużo później.  Zapraszamy wszystkich którzy biegają dużo, jak i tych którzy dopiero zaczynają. Nikogo nie zostawimy bez opieki na trasie. W razie potrzeby tworzymy dwie lub trzy grupy w zależności od poziomu naszych biegaczy. Nasze bieganie jest bezpłatne, nie wprowadzamy żadnych opłat. Dbamy o to aby osoby, które mają słabszą formę lub dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem czuły się komfortowo oraz nie zostały same podczas treningu. Tempo dostosujemy do wszystkich bo wiemy jak ważny jest komfort, bezpieczeństwo treningu oraz dobra atmosfera.


Podczas owocnej współpracy z klubem "Rajsport Active" udało się zorganizować kilka imprez o charakterze charytatywnym m.in. Sztafeta "Pomarańczowej Pomocy". Również dzięki uprzejmości klubu biegacze z Opola i okolic mieli okazję trenować z olimpijczykiem Arturem Kozłowskim. Współpraca z klubem Rajsport Active została zakończona w październiku 2018 roku. Od tej pory Grupa Biegowa Wieczorne Bieganie w Opolu działa samodzielnie współpracując z innymi grupami biegowymi oraz organizatorami imprez biegowych. WBO nadal organizuje treningi, oraz udziela się w organizacji imprez biegowych oraz charytatywnych.


Organizatorzy

Michał MastalerzOrganizator / SEO / Social Media
Marcin KarczyńskiPomysłodawca / Social Media/ Prowadzący treningi
Dariusz Olczyk  Organizator / Przygotowanie www
Justyna Karczyńska Marketing Manager / Prowadząca treningi

Biegi amatorskie to przede wszystkim rewelacyjna zabawa i świetna ekipa.

organizatorzy