Stowarzyszenie Biegamy - Pomagamy powstało we wrześniu 2019 roku. Jego założycielami są członkowie grupy biegowej "Wieczorne Bieganie w Opolu". Pomysł założenia stowarzyszenia zrodził się w głowach Darka, Marcina, Michała i Justyny pod koniec wakacji. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest popularyzacja biegania za pomocą treningów oraz spotkań biegowych organizowanych przez grupę biegową Wieczorne Bieganie w Opolu oraz organizacja imprez sportowych o charakterze biegowym oraz charytatywnym.

 
Działamy aktywnie na rzecz promocji miasta Opola oraz województwa opolskiego współpracując z innymi grupami biegowymi (i nie tylko) z Opola oraz okolic. Działająca w strukturach naszego stowarzyszenia grupa biegowa "Wieczorne Bieganie w Opolu" reprezentuje Opole na licznych zawodach sportowych na terenie całej Polski oraz organizuje treningi i spotkania biegowe dla mieszkańców opolszczyzny promując zdrowy tryb życia oraz zachęcając do aktywności fizycznej.
Członkowie stowarzyszenia oraz grupy biegowej regularnie organizują zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt oraz wspierają najbardziej potrzebujących. Uczestniczą również w akcjach charytatywnych oraz aukcjach w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nasze stowarzyszenie nie tylko organizuje treningi oraz imprezy biegowe lecz także pomaga przy organizacji innych imprez. Jesteśmy wolontariuszami oraz współorganizatorami wielu imprez odbywających się na terenie województwa opolskiego. Współpracujemy m.in. z MOSiR Opole oraz Urzędem Gminy Turawa.  Staramy się aby nasze działania jak najbardziej służyły aktywnym mieszkańcom województwa opolskiego. Promujemy nie tylko bieganie ale każdy rodzaj aktywności fizycznej.  Jesteśmy aktywni i działamy aktywnie.